Industry We Serve
Shop By Category
Shop By Brand
Explore Our Deals
Our Company
Career With Us
Partner With Us
NG # 02763-HW-ALBR-102
MF # 100-E400ED11
Stock
Custom Pricing
Get A Quote
Stock
Custom Pricing
Get A QuoteThis is IEC 400 A Contactor manufactured by Allen Bradley. The manufacturer part number is 100-E400ED11. It performs basic function of direct on line. Whereas, the minimum operating temperature of the product is -40°c. The rated contact current is 400 a. The product 100-e, is a highly preferred choice for users. The coil voltage of the product is 100 → 250 v dc. The product is available in panel mount style. It has a maximum operating temperature of +70°c. It is composed of [Number of Auxiliary Contacts] auxiliary contacts. The normal state configuration includes 1no + 1nc. Feature 200 kw of power rating. The integrated contact has 400 v ac of voltage rating. It has equipped with 3 poles. The terminal is a bar connections type.
| Coil Voltage | 100 → 250 V dc |
| Number of Poles | 3 |
| Contact Voltage Rating | 400 V ac |
| Contact Current Rating | 400 A |
| Series | 100-E |
| Power Rating | 200 kW |
| Function | Direct on Line |
| Normal State Configuration | 1NO + 1NC |
| Number Of Auxiliary Contacts | 2 |
| Terminal Type | Bar Connections |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Mounting Style | Panel Mount |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
Allen Bradley Inverter Drive, 3.7 kW, 3 Phase, 400 V ac, 8.7 A, PowerFlex 4 Series
Allen Bradley Guardmaster 440E Rope Pull Switch, 2m, NO/NC, Straight
Allen Bradley Soft Starter, Soft Start, 22 kW, 460 V ac, 3 Phase, IP2X
Allen Bradley 440R / MSR125H/HP Two Hand Control Safety Relay, 24V ac/dc, Dual-Channel, 2 Safety Contacts
Allen Bradley Micro 800 Series Isolated Serial Port for Use with Micro800
Allen Bradley Micro830 Series PLC CPU for Use with Micro800 Series, Digital Output, 10-Input, Digital Input
Allen Bradley PanelView 800 Series PanelView 800 Touch Screen HMI - 7 in, LCD TFT Display, 800 x 480pixels
Allen Bradley Guardmaster 440N Series Magnetic Non-Contact Safety Switch, 24V dc, Plastic Housing, 2NC, 2m Cable
Allen Bradley 100 Series 100C Contactor, 24 V dc Coil, 3-Pole, 23 A, 11 kW, 3NO, 690 V ac
Allen Bradley Guardmaster ATEX 440K Safety Interlock Switch, 2NC, Keyed Actuator Included, Glass Filled PBT
Allen Bradley Inverter Drive, 0.75 kW, 1 Phase, 240 V ac, 4.8 A, PowerFlex 525 Series
Allen Bradley 440R / MSR55P Speed/Standstill Monitoring Safety Relay, 230V ac, Dual-Channel, 3 Safety Contacts
Allen Bradley Micro850 Series PLC CPU for Use with Micro800 Series, Relay Output, 14-Input, AC Input
Allen Bradley Guardmaster 440N Series RFID Non-Contact Safety Switch, 24V dc, Stainless Steel Housing
Allen Bradley Inverter Drive, 18.5 kW, 3 Phase, 400 V ac, 37 A, PowerFlex 525 Series
Allen Bradley Soft Starter, Soft Start, 18.5 kW, 460 V ac, 3 Phase, IP2X
Allen Bradley 1769 Series PLC Power Supply for Use with Compact I/O Module
Allen Bradley Micro850 Series PLC CPU for Use with Micro800 Series, Relay Output, 28-Input, AC, DC Input
Allen Bradley 2711P Series Touch Screen HMI - 15 in, LCD, TFT Display, 1024 x 768pixels
Veritas NetBackup 5340 - hard drive array
Advantech MIC-7700 Compact Fanless System with Intel Core i CPU Socket
17" SXGA Industrial Monitors with Resistive Touch Control, Direct HDMI, DP, and VGA Ports
MITAC INTEL TIGER LAKE I3-1115G4E FANLESS INDUSTRIAL EMBEDDED SYSTEM, VPRO, TPM 2.0
MITAC MP1-11TGS TIGER LAKE I7-1185G7E FANLESS INDUSTRIAL EMBEDDED SYSTEM, VPRO, TPM 2.0
Juniper Networks NFX250 Network Services Platform - application accelerator
Cisco Catalyst 9600 Series Networking Switch