Photoelectric Distance Sensor O300.DI.2-GLUBO.72CU
  • NG # 024607-HW-BCID-007
Manufactured By :
Baumer
Need Help Ordering?
Call +88 01714243446
Custom Pricing
Get A Quote
Need Help Ordering?
Call +88 01714243446
Stock
Custom Pricing
Get A Quote
Overview
Specification
Measuring Range: 20 … 300 mm
Light Source: Pulsed infrared diode
Output Type: Analog / Push-pull / IO-Link
Supply Voltage: 12 … 30 VDC
Protection Class: IP67
Housing Type: Rectangular plastic housing
Connection Type: 4-pin cable, 2 m
Operating Temperature: -25 °C to +60 °C