Radar Distance Sensor RR30.DAF0-GGPI.9VF/E029
  • NG # 024604-HW-BCID-004
Manufactured By :
Baumer
Need Help Ordering?
Call +88 01714243446
Custom Pricing
Get A Quote
Need Help Ordering?
Call +88 01714243446
Stock
Custom Pricing
Get A Quote
Overview
Specification
Scanning range: 0.2 … 6 m
Blind range: 0.2 m
Repeat accuracy: < 2 mm
Response time: < 40 ms
Aperture angle: 12°
Output type: IO-Link / Push-pull
IO-Link version: V1.1
Supply voltage: 12 … 30 VDC
Current consumption: Max. 200 mA
Output current: < 100 mA (< 50 mA out 2)
Carrier frequency: 122 … 123 GHz
Modulation type: FMCW
Range resolution: 500 mm
Linearity error: ± 10 mm
Housing material: Stainless steel 1.4404 (V4A)
Protection class: IP68 / IP69K & proTect+
Connection: M12 connector
Diameter: 30 mm
Length: 97 mm
Operating temperature: -40 … +65 °C
Storage temperature: -40 … +85 °C