Pepperl+Fuchs Through-beam ultrasonic barrier UBE4000-30GM-SA2-V15
  • NG # 02062-HW-PEPPERL-007
Manufactured By :
Pepperl+Fuchs
Need Help Ordering?
Call +88 01714243446
Custom Pricing
Get A Quote
Need Help Ordering?
Call +88 01714243446
Stock
Custom Pricing
Get A Quote
Overview
Reliable detection of transparent materials, High switching frequency, Adjustable sensitivity, Through-beam mode: Single path ultrasonic switch, Sensing range: 0 ... 4000 mm , distance emitter-receiver 500 mm ... 4000 mm, Series: -30GM, Operating voltage: 18 ... 30 V DC , ripple 10 %SS
Specification
Sensing range 0 ... 4000 mm , distance emitter-receiver 500 mm ... 4000 mm
  Through-beam mode Single path ultrasonic switch
Reference target receiver
Transducer frequency 85 kHz
LED green alignment aid
OFF: no ultrasonic signal
flashing: uncertain area
ON: positive reception
LED yellow switching state
Operating voltage 18 ... 30 V DC , ripple 10 %SS
No-load supply current 35 mA emitter
25 mA receiver
Output type 2 switch outputs PNP, normally open/closed (complementary)
Rated operating current 200 mA
Voltage drop ≤ 2.5 V
Switch-on delay 100 ... 3000 ms
Switching frequency ≤ 15 Hz
Standard conformity
  Standards EN 60947-5-2:2007+A1:2012
IEC 60947-5-2:2007 + A1:2012
UL approval cULus Listed, General Purpose
CSA approval cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V
Ambient temperature 0 ... 60 °C (32 ... 140 °F)
Storage temperature -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Connection type Connector plug M12 x 1 , 5-pin
Degree of protection IP65
Material
  Housing nickel plated brass; plastic components: PBT
Mass 160 g each sensor
Dimensions
  Length 90 mm
  Diameter 40 mm