Pepperl+Fuchs Through-beam ultrasonic barrier UBE800-F77-SE2-V31
  • NG # 02063-HW-PEPPERL-008
  • MF # UBE800-F77-SE2-V31
Manufactured By :
Pepperl+Fuchs
Need Help Ordering?
Call +88 01714243446
Custom Pricing
Get A Quote
Need Help Ordering?
Call +88 01714243446
Stock
Custom Pricing
Get A Quote
Overview
hrough-beam ultrasonic barrier, Miniature design, Highly visible LEDs for Power ON and switching state, High switching frequency, Sensing range: 0 ... 800 mm emitter/receiver spacing, Series: -F77, Operating voltage: 20 ... 30 V DC , ripple 10 %SS ; 12 ... 20 V DC sensitivity reduced to 80 %
Output type: 1 switch output PNP, NO, UL approval: cULus Listed, Class 2 Power Source, CCC approval: CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V
Specification
Sensing range 0 ... 800 mm emitter/receiver spacing
Standard target plate see table
Transducer frequency approx. 300 kHz
Response delay ≤ 5 ms
Permissible cable length max. 300 m
LED green Power on ( emitter )
LED yellow switching state ( receiver )
Rated operating voltage 24 V DC
Operating voltage 20 ... 30 V DC , ripple 10 %SS ; 12 ... 20 V DC sensitivity reduced to 80 %
No-load supply current ≤ 20 mA
Time delay before availability ≤ 150 ms
Input type 1 program input (receiver)
Level low level : 0 ... 0.7 V ;   high level : > 14 V
Input impedance 16 kΩ
Pulse length ≥ 3 s
Output type 1 switch output PNP, NO
Rated operating current 200 mA , short-circuit/overload protected
Voltage drop ≤ 2 V
Switching frequency   100 Hz
Off-state current ≤ 0.01 mA
Standard conformity
  Standards EN IEC 60947-5-2:2020
IEC 60947-5-2:2019
UL approval cULus Listed, Class 2 Power Source
CCC approval CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V
Ambient temperature -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Storage temperature -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Shock resistance 30 g , 11 ms period
Vibration resistance 10 ... 55 Hz , Amplitude ± 1 mm
Connection type M8 x 1 connector , 4-pin
Degree of protection IP67
Material
  Housing Polycarbonate
  Transducer epoxy resin/hollow glass sphere mixture; polyurethane foam
Installation position any position
Mass per 10 g
Tightening torque, fastening screws max. 0.2 Nm
Dimensions
  Height 31 mm
  Width 12 mm
  Length 23 mm