Industry We Serve
Shop By Category
Shop By Brand
Explore Our Deals
Our Company
Career With Us
Partner With Us
NG # 02521-HW-Omega-012
MF # DPG9230-10K
SKU # DPG9230-10K
Stock
Custom Pricing
Get A Quote
Stock
Custom Pricing
Get A Quote| Accuracy Value | ±0.25% of span |
| Maximum Ambient Temperature | 60°C 140°F) |
| Maximum Storage Temperature | 70°C (158°F) |
| Measurement Units | 10 units of measurement are available |
| Number of Display Digits | 5 |
| Pressure Units | 10 units of measurement are available: psi |
| Wetted Materials | 17-4 SS (sensor) |
| Display Digit Height | 3 in case: 15 mm |
| Maximum Amp Rating | 5 |
| Measurement Type | Pressure |
| Minimum Storage Temperature | -20°C (-4°F) |
| Repeatability | +/-0.25% of span |
| Sample Rate | (Update) 100 ms |
HHP680-Series Basic Manometer for Ultra Low Pressure Ranges
Series-626-628 Accurate Industrial Pressure Transmitters, 0.25% & 1% Accuracy, NEMA 4X
Series-477B Digital Manometers, 0-20 inH2O to 100 psi, ± 0.10% accuracy, backlight.
Omega Advanced, High Accuracy, Digital Pressure Gauge with NEMA 4X Case
Configurable, High Accuracy Pressure Transducers PX419-001GI
HHC200-Series 1 & 2 Channel K Type Thermocouple & Infrared Meter Options
Omega Stainless Steel DC Loop Powered Digital Pressure Gauge
OEM Style, Compact Pressure Transducers with Cable | PX190
Series-490A Handheld Hydronic Differential Pressure Manometer, Adjustable Damping
Omega DPG509 Advanced Digital Pressure Gauge
General Purpose, Stainless Steel Pressure Transducers PX319-5KGI
Omega Digital Pressure Gauge with Min/Max Readings & NEMA 4X Case
High Temperature, High Pressure Transducers PX91N0-5KSI
HH501DK-Series 4-Channel K Type Thermocouple Meter NIST Traceable
Omega Differential, High Accuracy, Digital Pressure Gauge with Output
Omega Digital Force Gauge
Omega Digital Pressure Gauge with Rugged Housing
HHP9303-series Manometer with Datalogging and SD Card
Omega Advanced, Digital Pressure Gauge with Data Logging
KUKA Articulated robot KR IONTEC
Keystone Pipe Handling Tools Beckets & Bails
Type CD Drill Pipe Elevators API Spec 8A/8C For Drill Collar/Casing/Tubing
Coriolis flow transmitter CFT34A
Blancett 900 Series Positive Displacement Flow Meter
GF Signet 515 Rotor-X Paddle Wheel Flow Sensor